Luksuzne kuće na sekundarnim lokacijama u fokusu
Prirodno okruženje i privatnost koju pruža lokacija, kao i beg od gradske gužve i zagađenosti postaju sve važniji faktor prilikom izbora druge nekretnine
Globalna zdravstvena kriza donela je neke nove trendove na stambeno tržište Beograda i Srbije. Ograničenost kretanja i putovanja usled pandemije stanovnicima gradova smanjilo je kvalitet života, zbog nemogućnosti putovanja i boravka na otvorenom, u prirodi. Novi trendovi u organizaciji rada i nove navike zaposlenih u pogledu fleksibilnog poslovnog modela, donele su i sve veću tražnju za kućama na sekundarnim lokacijama izvan grada.
Pored već etabliranih planinskih destinacija poput Kopaonika, Zlatibora i Divčibara, fokus investitora sve je više usmeren na izgradnju kompleksa luksuznih kuća u prigradskim opštinama i destinacijama blizu Beograda poput Avale i Kosmaja, zatim naselja Beli potok i Ripanj na opštini Voždovac, Vrčin na opštini Grocka, Ralja na opštini Sopot, Barajevo i dr.
Dodatno, kupovina vikendica, ali i individualnih kuća je bila intenzivnija u mestima na obroncima Fruške gore, obodima Beograda, ali i u ostatku Srbije, odnosno na lokacijama poput Inđije, Beočina, Sremskih Karlovaca, Iriga i slično, koje su bliže velikim gradovima i koje su birane kao lokacije za odmor koje je moguće iskoristiti više puta tokom godine.
Popularno nazvani „Second-home“ kompleksi stavljaju naglasak na prirodno okruženje i privatnost koju pruža lokacija, kao i beg od gradske gužve i zagađenosti. Investitori ovih projekata obično planiraju i niz dodatnih sadržaja, s obzirom da su projekti dislocirani od naseljenih područja. Pored bazena, dečijeg igrališta, pripadajućih velikih zelenih površina, video nadzora i drugih oblika sigurnosne zaštite, kupci vrlo pozitivno reaguju na profesionalno održavanje koje uključuje održavanje zelenih površina i dvorišta, popravke, čišćenje kuća, uklanjanje snega i i dr.
Međutim, projekti moraju biti dobro isplanirani da bi bili uspešni. Od velikog značaja za uspeh projekta na predmetnim lokacijama je saobraćajna infrastruktura, odnosno dobra povezanost lokacije sa gradom. Za mikro-lokaciju je takođe bitno da su lokalni putevi asfaltirani i prohodni tokom cele godine. Kupci su sve sofisticiraniji u svojim zahtevima i zato kod projekata treba pažljivo isplanirati dodatne sadržaje, jer upotpunjavaju i podižu kvalitet života stanarima određene mikro lokacije, i često mogu da budu jedan od faktora koji prevagnu prilikom finalne odluke pri kupovini nekretnine.