Održivost – Briga o budućnosti
Industrija nekretnina i održivost povezani su na više načina nego što to deluje na prvi pogled.
Održivost je trenutno jedna od najpopularnijih tema u svetu. Ako govorimo o održivosti i budućem razvoju, onda, zapravo, govorimo o održivom razvoju.
Održivost se može definisati kao princip za zadovoljavanje potreba humanog razvoja bez ugrožavanja sposobnosti budućih generacija da zadovolje svoje potrebe. Drugim rečima, održivost predstavlja posvećen pristup postizanju ravnoteže između ekoloških, tehnoloških, ekonomskih i društvenih ciljeva. Održivost je prilično komplikovana tema i iako je većina nas generalno upoznata sa terminom, postoje nesuglasice šta taj termin zaista predstavlja. Prema naučnicima, tri glavna stuba održivosti su ekonomski, ekološki i društveni – takođe nezvanično poznati kao 3 P – profit, planeta i populacija.
Poslednjih godina sve više ljudi postaje svesno važnosti ravnoteže između očuvanja životne sredine i kvaliteta vazduha, vode, hrane i tehnološkog napretka. Sve više kompanija se javno obavezuje na održivost kroz akcije poput smanjenja otpada, ulaganja u obnovljive izvore energije i podrške organizacijama koje rade na održivijoj budućnosti. Koncept održivosti ohrabruje kompanije da uzmu u obzir više faktora nego samo trenutni prihod ili gubitak.
Industrija nekretnina i održivost povezani su na više načina nego što to deluje na prvi pogled. Održiva ulaganja na tržištu nekretnina odnose se na odgovornost i potencijal koji industrija ima za postizanje ciljeva klimatske i ekološke održivosti. U svetu koji se brzo urbanizuje, industrija nekretnina je u centru neviđenih nivoa rasta i aktivnosti.
Zgrade koje su građene prema standardima održivosti imaju potencijalno veće početne troškove koji mogu posebno biti faktor koji remeti kada su kratki periodi amortizacije i visoki očekivani prinosi u centru pažnje. Iz perspektive vlasnika i investitora, troškovi održivosti nisu ekvivalentni sa nivoom uštede energije. Međutim, očekuje se da će se ova vrsta ulaganja „isplatiti“ na srednji i dugi rok, jer do smanjenja operativnih troškova obično dolazi tokom vremena i od nje, uglavnom, zakupci imaju koristi. Drugim rečima, mere za uštedu energije proizvode značajne jednokratne troškove pri izgradnji objekta koje snose vlasnici i investitori, ali su dugoročno korisne zakupcima i budućim vlasnicima.
Zelene zgrade predstavljaju značajan udeo u globalnim razvojnim projektima, za koje se očekuje dalji rast. Kako se građevinska industrija u Srbiji brzo razvija, sve više investitora prati preporuke o održivosti i pravi zelene zgrade sa LEED i BREEAM sertifikatima.